اهمیت آزمایشگاه فنی ومکانیک خاک

در جهان امروز طراحی وساخت وسازهای ایمن و پایدار از اهمیت خاصی برخوردار است که این امر بستگی به تحقیق وکنترل کیفی مصالح‘ روشهای اجرایی‘ و رعایت استاندارد در آزمایشها دارد.

بدیهی است ساخت هر سازه ای از قبیل برجها ‘سدها ‘ پل ها ساختمانها و بزرگراهها و غیره بدون شناخت محل بنا از نظر علوم مکانیک خاک و ژیو تکنیک میسر نبوده و عدم توجه به کنترل کیفیت صدمات مالی و جانی جبران ناپذیری  را به همراه خواهد داشت.

به هنگام وقوع زلزله‘ آتش سوزی و سیل اثرات زیانبار نادیده گرفتن کنترل کیفیت در سازه کاملا آشکار است,توسعه روز افزون ساخت و ساز در زمینه صنعت ساختمان ,حمل ونقل , سازه های دریایی و زیر زمینی از یک سویی دیگر لزوم و اهمیت کنترل کیفیت را آشکارتر میکند و مطالعات مکانیک خاک و مقاومت مصالح قبل از طراحی و اجرا و همچنین کنترل کیفیت در حین اجرا جهت اطمینان از اجرای صحیح مطابق ضوابط و مشخصات از پیش تعیین شده را از عوامل مهم در مدیریت زمان ودوری جستن از روش سعی وخطا میتوان نام برد.

با این توصیف و به منظور نتیجه گیری بهتر در ساخت و ایمن سازی بناها ,نقش آزمایشگاه فنی ومکانیک خاک آشکارتر میگردد.

عدم انجام آزمایشهای کنترل کیفیت در ساخت وساز هزینه های فراوانی را به مردم تحمیل و گاها این ضررها غیر قابل جبران بوده است.همچنین کنترل کیفیت در یک سازه و یا پروژه های عمرانی منجر به بهبود کیفیت و افزایش عمر سازه میشود.

پیش بینی انجام آزمایشگاه مقاومت مصالح در ساخت یک ساختمان حدود یک درصد هزینه تمام شده آن است در حالی که تا حدود 30 درصد منجر به افزایش ایمنی در برابر حوادث و بلایای طبیعی و ..... میشود.

/ 1 نظر / 9 بازدید
اشکان

سلام.از وبلاگتون دیدن کردم.دوست دارم باهاتون تبادل لینک کنم.شما هم اگه مایل به این کار هستید به وب من مراجعه کنید و از قسمت تبادل لینک وبم اقدام به این کار کنید.ممنون.